RUSYA FEDERASYONUNDAKİ TÜRKLER

Genel Bilgiler

Rusya Federasyonu, yüzölçümü 17 milyon 75 bin km kare olup, nüfusu 2016 yılı tahminlerine göre, 146,5 milyondur. Bu yüzölçümü ile Dünya’nın en büyük ülkesidir. (ABD, Kanada ve Çin’den sonra 4., Kazakistan Cezayir’den önce 9. Büyüklükte ülkedir.) Rusya, güneybatısında Karadeniz ile Hazar Denizi arasında Kafkasya bölgesinde Gürcistan ve Azerbaycan ile, güneyinde Kazakistan ve Moğolistan, güneydoğusunda Çin, doğusunda Bering boğazı ve Pasifik okyanusu, kuzeyinde Kuzey Buz Denizi, batısında Finlandiya, Estonya ve Letonya, Beyaz Rusya ve Ukrayna ile komşudur.

 

Yönetimde bulunan Putin önce, 2000 yılında cumhuırbaşkanı seçilmiş, 2008’de Putin’in desteklediği Medvedev seçimleri kazanmış, 2012’de Putin tekrar cumhurbaşkanı seçilmiştir.


Putin yönetimi Rusya’da merkezi yapıyı güçlendirmeye çalışmaktadır. Rusya Federasyonunda 46 vilayet, 21 cumhuriyet, 9 adet kray (bir çeşit büyük il, eyalet gibi), 1 özerk vilayet, 5 özerk bölge (küçük iller, Rusça okrug deniliyor), 2 özerk federal şehir (Moskova ve Sen Petersburg) olmak üzere 83 idari yapıdan (subyekt) meydana gelmiştir. Putin iktidara gelir gelmez ilk işi, bu 83 subyekti 7 (şimdi 8) federal okruga toplamak olmuştur. Cumhuriyetlerin statüsü ile diğerlerinin statüsü ve merkezi yönetime karşı sorumlulukları her geçen benzer hale getirilmektedir.

21 cumhuriyetin isimleri şunlardır: Adgey, Altay, Başkurdistan, Buryatya, Çeçenistan, Çuvaşistan, Dağıstan, Hakasya, İnguşetya, Kabardin-Balkar, Kalmıkya, Karaçayev Cumhuriyeti, Karelya, Komi, Mariy-El Cumhuriyeti, Mordovya, Kuzey Osetya-Alanya, Saha (Yakutya), Tataristan, Tuva, Udmurtya. 

Özerk Okrug’lar: Nenetsk, Hantı-Mansisk, Çukotka ve Yamalo-Nenetsk. Özerk Vilayet: Yahudi Özerk Vilayeti.

Kraylar: Altay (Barnaul), Kamchatka (Petropavlovsk-Kamchatskiy), Khabarovsk, Krasnodar, Krasnoyarsk, Perm', Primorskiy [Maritime] (Vladivostok), Stavropol', Zabaykal'sk [Transbaikal] (Chita)

Sekiz Büyük Federal Okrug: Uzakdoğu, Sibirya, Ural, İdil, Merkez, Kuzey Batı, Güney ve Kuzey Kafkasya

Türkçe Konuşan bölgeler: Altay Cumhuriyeti, Altay Krayı, Başkurdistan, Çuvaşistan, Hakasya, Kabardin-Balkari Karaçayev, Mariy-El, Saha, Tataristan, Tuva. Rusya Federasyonun nüfusunun en az %20'sini, yüzölçümünün de yaklaşık üçte birini Türkçe konuşan topluluklar oluşturmaktadır.

Site içi arama

Site düzenlemesi Crystal Studio